Raspberry Pi

Lapdock i Raspberry Pi

Niedawno wpadł w moje ręce Motorola Lapdock 100 – ciekawe urządzenie do którego można podłączyć telefon i korzystać potem z niego jak z prawdziwego komputera. Ja postanowiłem podłączyć do niego Raspberry Pi. Niestety nie obyło się bez kłopotów, głównie z powodu dość dziwnej wtyczki przy Lapdock’u – micro USB i micro HDMI. Za radą wskazaną tutaj musiałem zaopatrzyć się w następujące kabelki/przejściówki:

  1. przejściówka HDMI – Micro HDMI
  2. przejściówka Micro USB – USB
  3. kabel micro USB (żeński) – 2x micro USB (męski)
  4. krótki kabel HDMI

Po odczekaniu kilkunastu dni w końcu otrzymałem zamówione kabelki. Niestety kabelków nie da się od razu wykorzystać – trzeba je nieco „przygotować” do użytku.

Po pierwsze odciąłem plastikowy bok kabla micro USB oraz bok przejściówki HDMI tak aby bez problemu można było je podłączyć do wtyków Lapdock’a. Widać to na poniższym zdjęciu.

image

W następnym kroku, po wyszlifowaniu obciętych boków, skleiłem obydwa kable za pomocą kleju na gorąco.

image

image

I zawinąłem czarną taśma w celu poprawienia estetyki 🙂 wykonania.

image

Kabel pasuje idealnie. Niestety Lapdock nie uruchamiał się poprawnie. Jest to chyba dość typowy problem – Lapdock wykrywa urządzenie podłączone przez port USB oraz HDMI do niego, ale niestety Raspberry Pi nie jest poprawnie identyfikowane przez Lapdock’a. Opis tego problemu można znaleźć tutajtutaj. Winny może być kabel HDMI lub … no właśnie – sposób inicjalizacji portu HDMI przy bootowaniu Raspberry Pi. Ja sobie poradziłem zmieniając ustawienia inicjalizacji portu przy bootowaniu w pliku /boot/config.txt. Opis jak to zrobić można znaleźć tutaj.   W szczególności odkomentowałem linie:

  • hdmi_force_hotplug=1
  • hdmi_drive=2

Poniżej można zobaczyć, że to działa. Niestety ciągle mam problem, że Lapdock uruchamia się wraz z Raspberry Pi raz na 7-8 razy. Trzeba być cierpliwym.

image

Standard

Dodaj komentarz